Majestatyczne ruiny Angelokastro

Źródło - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Angelokastro_(Corfu).jpg , autor - Dr.K.

Odwiedzając malowniczy region Paleokastritsy, nie można pominąć majestatycznych ruin Angelokastro, znajdujących się na pobliskim wzgórzu.

Angelokastro – Zamek Aniołów

Angelokastro czyli w tłumaczeniu Zamek Aniołów to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc północnej części wyspy, które znajduje się w pobliżu Paleokastritsy. Będąc w tym mieście lub na jego obrzeżach warto poświecić parę godzin na ucieczkę od morza na eksploracje tego zabytku. Sama droga jest już nie lada atrakcją, jako że należy do tych bardziej typowych krętych i wąskich. Zacznijmy więc od samej nazwy. Nie ma jednej teorii na jej pochodzenie. Według niektórych twierdza swą nazwę zawdzięcza od nazwiska Angeloi Komneni, czyli członka rodziny panującej w tamtym wieku. Jest jeszcze druga również bardzo racjonalna teoria według, której to kaplica poświęcona dwóm archaniołom przyczyniła się do takiego nazewnictwa.

Przepiękne widoki ze wzgórza

Ruiny Angelokastro ulokowane są na wzgórzu, z klifem, który opada do morza z wysokości 300 metrów. Na wzniesienie dojechać możemy autem na pobliski parking. Resztę drogi musimy pokonać na piechotę po brukowanych stopniach, które zaprowadzą nas do wewnętrznej wieży warownej. Przed samym wejściem w skale wykuto siedem kurhanów z sarkofagami, natomiast pod fortecą znajdują się pozostałości po cysternach na wodę. Ponadto górna wieża posiada zwieńczenie w postaci kościoła pod wezwaniem aniołów Michała i Gabriela.

We wschodniej części zamku Angelokastro znajduje się kaplica poświęcona świętemu Kyriakowi. Została w całości wykuta w skale, a we wnętrzu nadal można obejrzeć osiemnastowieczne malowidła. Przez długi okres czasu twierdza odgrywała znaczną rolę w obronie, a jej odległość od stolicy, około 45 km, pozwalała dostrzec ogień sygnałowy. Jest to jedna z trzech najważniejszych fortyfikacji Grecji.

Oprócz samego spaceru po ruinach, niewątpliwą zaletą w podróży do Angelokastro jest możliwość zobaczenia panoramy. Ze szczytu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na całą zachodnią część wyspy. Jak na dłoni widać zatokę Paleokastritsa. Jeśli wyruszasz z Kerkiry i chcesz jak najszybciej dostać się na miejsce, musisz kierować się w stronę Paleokastritsy. Mijając zjazd do miasta jedziemy prosto w stronę Lakones i dalej do Makrades. Następnie piękna, górska i kręta droga zaprowadzi nas do Krini i dalej już wzdłuż znaków.

Zobacz też

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz