Osobliwa stolica. Kerkyra

Kerkyra - stolica Korfu

Miasto Korfu (Kerkyra) znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy. Znajduje się tu główny port pasażerski oraz lotnisko. W 2007 roku Stare Miasto w Kerkyrze zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i chociaż w czasie II wojny światowej w wyniku bombardowań wiele zabytków zostało zniszczonych, te ocalałe z pewnością godne są uwagi. Co zobaczyć w mieście Korfu?

Miasto Kerkyra

Miasto Korfu zostało założone w VII w. p.n.e. Znajduje się tu wiele ciekawych zabytków z różnych okresów historycznych, a na szczególną uwagę zasługuje z pewnością starówka z malowniczymi uliczkami rozpościerającymi się pomiędzy dwiema weneckimi twierdzami – w jednej z nich znajduje się muzeum. Ponieważ to pierwsze miasto, z jakim mamy do czynienia po przylocie na wyspę, warto zacząć od jego zwiedzenia.

Oprócz spaceru uliczkami Starego Miasta, Kerkyra oferuje również inne atrakcje. Miasto, dzięki dwóm wspomnianym już fortecom, nigdy nie zostało zdobyte przez Turków, można tu więc spotkać wpływy włoskie, a także brytyjskie i francuskie. Polecamy zwiedzenie zwłaszcza Starej Twierdzy, ale w mieście Korfu znaleźć można także ciekawe kościoły i inne zabytki.

Co zobaczyć w mieście Korfu?

Oprócz Starej Twierdzy podczas pobytu w mieście zajrzeliśmy na główny jego plac, czyli Spinalanda. Znajduje się tu Rotunda Maitlanda oraz pomnik pierwszego prezydenta Grecji. Jednym z godnych uwagi kościołów jest Agios Spiridonas, gdzie umieszczone zostały relikwie patrona wyspy. Oprócz tego obiektu do gustu przypadł nam również ratusz w pięknym pałacu weneckim pochodzącym z XVII wieku oraz Kościół świętego Jakuba z tego samego okresu.

Będąc w Kerkyrze warto też zobaczyć kościół Panagia Antivouniotissa, który jest najstarszym tego typu obiektem na wyspie. Oczywiście polecamy też spacer wąskimi uliczkami Starego Miasta, które nas zachwyciły; a także odwiedzenie Nowej Twierdzy, z której murów można podziwiać panoramę miasta Korfu.

A co w okolicy?

Jednym z najciekawszych zabytków znajdujących się w niewielkiej odległości od miasta Korfu jest Achillion, czyli położona na południe od niego rezydencja z końca XIX wieku wybudowana na polecenie cesarzowej Sissi. Budowlę otaczają piękne ogrody, które wraz z pałacem udostępnione są do zwiedzania. Na południe od Kerkyry znajduje się też półwysep Kanoni, gdzie przed wiekami powstało miasto, które dało początek obecnej stolicy wyspy.

Jednym z najbardziej znanych obiektów tego miejsca jest Vlacherna – niewielka cerkiew pochodząca z XVII wieku. Spośród innych zabytków wyróżnia ją m. in. położenie na niewielkiej wysepce połączonej z lądem groblą. Nieopodal znajduje się też plaża. Zwiedzając miasto Korfu warto więc wybrać się też na wycieczkę po okolicy tego pięknego miasta.

Zobacz też

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz